Jak pielęgnować psa jesienią?
Jak pielęgnować psa jesienią?
Psy wymagają odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok, jednak jesienią trzeba poświęcić pupilowi jeszcze więcej uwagi. Jest to okres przygotowujący do zimy, którą zwierzak powinien przetrwać w zdrowiu oraz zadowoleniu.
Uwaga na środki chemiczne
Latem od czasu do czasu insekty pojawiają się w domu, częściej jednak urzędują na zewnątrz. Wraz z nadejściem jesieni insekty chcą znaleźć cieplejsze miejsce do przezimowania, co powoduje, że dostają się do domu. Jeżeli naturalne środki owadobójcze i gryzoniobójcze nie działają, używa się środków chemicznych. Często są one w postaci proszku, rozsypanego w miejscach, do których pies może dotrzeć pyskiem. Stanowi to dla niego duże zagrożenie. W związku z tym, jeśli użycie takich specyfików jest niezbędne, należy umieścić je w miejscu, do którego pies nie będzie w stanie dotrzeć.
Uwaga na szkolne drobiazgi
Dla psa niebezpieczne mogą być nie tylko środki na gryzonie, ale także szkolne drobiazgi porozrzucane przez dziecko. Jeśli jest ono w domu i jest w wieku szkolnym, na początku jesieni warto zadbać o to, żeby przybory szkolne: kleje, pinezki, spinacze, farby nie znajdowały się na widoku i nie były dostępne dla psa. Powinno się je przechowywać w bezpiecznym miejscu przez cały rok, jednak we wrześniu, kiedy wrażenia ze szkoły są świeże, dzieci lubią chwalić się swoimi przyborami i częściej je wyciągają.
Aktywne spacery
Jeżeli wakacje były bardzo gorące i spacery ograniczały się do niezbędnego minimum, jesienią warto to nadrobić. Zazwyczaj temperatura jest już bardziej znośna i zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Dzięki temu można pozwolić sobie na dłuższy spacer, pobieganie z psem albo zabawy na łące, co przyda się zarówno zwierzakowi, jak i jego właścicielowi. Dodatkowo pozwoli zrzucić zwierzęciu nadmiar kilogramów, jeśli ma lekką nadwagę.
Jedzenie i woda
Jesienią temperatura potrafi gwałtownie spaść, co powoduje zamarzanie wody. Jeśli pies nie mieszka w domu, lecz w przygotowanej dla niego budzie, trzeba sprawdzać, czy zawsze ma dostęp do czystej wody. Jest to konieczne dla jego zdrowia. Jednocześnie zwierzaki, które stróżują albo intensywnie trenują na świeżym powietrzu, powinny zacząć dostawać większe porcje pożywienia, dla nabrania masy ogrzewającej je w czasie zimy.
Uwaga ma grzyby!
Na grzyby powinni uważać nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Dla jednych i drugich mogą okazać się śmiertelne. Jednak ludzie wiedzą zazwyczaj, czego nie zbierać oraz nie spożywać, a psy niekoniecznie. W związku z tym w czasie spacerów trzeba obserwować, co pies wącha i co próbuje zjeść. Jeżeli są to grzyby, nie należy mu na to pozwalać. Aby uniknąć ryzyka, warto ograniczyć wędrówki do lasu w czasie intensywnego wzrostu grzybów.