Jak opiekować się królikiem miniaturką?
Jak opiekować się królikiem miniaturką?
Króliki wydają się słodkimi i miłymi stworzeniami, dlatego tak chętnie bywają wybierane jako zwierzątka domowe. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na dużego królika. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzić, jakie jeszcze rasy istnieją i jaki królik będzie najlepszy. Jeśli masz mało miejsca, najlepiej rozważ królika miniaturkę.
Adopcja króliczka
Decydując się na posiadanie królika, najlepiej zdecydować się na jego wybranie i adopcję lub zakup, kiedy zwierzak ma ledwie 8 tygodni. Dzięki temu szybko przyzwyczai się do nowej rodziny oraz będzie w takim wieku, że nie tylko przyzwyczai się szybko do nowych właścicieli, ale będzie łatwo nauczyć go pewnych zachowań. Starsze króliki, nawet te półroczne mogą być trudniejsze do opanowania, a nawet agresywne.
Klatka dla miniaturki
Króliczek miniaturka potrzebuje klatki, w której będzie mieszkał, jadł i spał. Najlepiej sprawdzi się klatka mająca minimum 100 cm. Nie wolno wychodzić z założenia, że skoro królik jest niewielki, to nie potrzebuje dużo miejsca. Musi mieć przestrzeń do chodzenia, biegania, zabawy. Przed włożeniem królika do klatki trzeba ją odpowiednio przygotować poprzez umycie jej z kurzu, wysuszenie oraz wyłożenie szarymi gazetami, a następnie siankiem w dużej ilości. Króliki lubią wylegiwać się na sianku oraz podgryzać je, więc powinny mieć komfortowe warunki. Poza siankiem w klatce powinny znaleźć się miseczki na pokarm oraz poidełko.
Aklimatyzacja królika
Zakupiony lub adoptowany króliczek powinien być zdrowy, dlatego przed zakupem trzeba sprawdzić jego oczy oraz nosek, żeby ocenić, czy nie ma tam żadnych podejrzanych wydzielin. Po przywiezieniu królika do domu należy włożyć go do klatki na 24 godziny i pozostawić w spokoju. Zwierzątko z pewnością będzie przestraszone zmianą miejsca zamieszkania i powinno mieć czas na zapoznanie się z otoczeniem. Dopiero po 24 godzinach można otworzyć klatkę, spróbować go wypuścić, wymienić pojemniczki z jedzeniem. Każdego dnia aklimatyzacja oraz oswajanie powinny postępować, chociaż najlepiej z oswajaniem przez dotyk wstrzymać się przez tydzień, mówiąc jedynie do zwierzaka, żeby oswajał się z głosem.
Kastrowanie królika
Tak, jak psy czy koty, króliki można kastrować. Warto to zrobić, nawet jeśli wcześniej nie rozważało się tej kwestii. Dzięki kastracji króliki są łagodniejsze i spokojniejsze, mniej trzeba obawiać się agresji z ich strony. Jest to też konieczne, jeśli chce się mieć więcej niż jednego króliczka miniaturkę, ponieważ są to ssaki, które rozmnażają się w wyjątkowo szybkim tempie.