Jak odszukać chomika, który uciekł?

Opiekun artykułu: suder
Advertising
Jak odszukać chomika, który uciekł?

Jak odszukać chomika, który uciekł?

Chomiki są uroczymi zwierzątkami i ich domowa hodowla w zasadzie jest prosta, ale jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio, może stać im się krzywda, gdy nam uciekną. Szczególnie trzeba być ostrożnym w przypadku chomików miniaturowych, które mogą zwyczajnie wyjść sobie z klatki i zgubić się. Te chomiki powinny być trzymane w dużym terrarium. Dość łatwo sobie poradzić z chomikiem syryjskim, który jest spory i w miarę łatwo się oswaja, najtrudniej z chomikiem Roborowskiego, bardzo małym i dość trudnym do oswojenia.

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Jeśli w domu jest kot, należy raczej zrezygnować z posiadania chomika, albo starannie izolować zwierzęta od siebie. Sam fakt bycia obserwowanym przez kota może spowodować śmierć chomika na skutek stresu.

  • Tryb życia chomika

    Tryb życia chomika

    Chomik jest gryzoniem i ma stale odrastające siekacze, które musi ścierać. Jeśli przebywa poza klatką, może zainteresować się kablami elektrycznymi, co jest dla niego bardzo niebezpieczne. Chomik to zwierzę aktywne w nocy. Dość typowym dla niego zachowaniem jest gromadzenie zapasów, do czego służą mu pojemne torby policzkowe. Potrzebuje sporo ruchu, dlatego w klatkach dla chomików należy instalować różne przyrządy gimnastyczne, między innymi kołowrotki.

  • Chomik poza klatką

    Chomik poza klatką

    Chomik wypuszczany z klatki i biegający swobodnie po mieszkaniu jest bardzo szczęśliwy, może się wybiegać i poznawać otoczenie. Trzeba jednak zadbać o to, by nie uciekł lub nie ukrył się w jakimś zakamarku. Mimo naszej uwagi dość często zdarza się, że wypuszczony na spacer chomik nie wraca do klatki. Może także zdarzyć się, że mało oswojony albo świeżo przyniesiony do domu chomik po prostu nam ucieknie. W takim przypadku trzeba go jak najszybciej znaleźć.

  • Co zrobić, gdy uciekł chomik – krok pierwszy

    Co zrobić, gdy uciekł chomik – krok pierwszy

    Jeżeli byliśmy świadkami ucieczki naszego chomika, powinniśmy natychmiast zamknąć drzwi od pokoju, aby zmniejszyć obszar poszukiwań. Jest to bardzo ważne, ponieważ poszukiwanie chomika w całym mieszkaniu jest przedsięwzięciem dość trudnym, o ile nie beznadziejnym. Kolejna czynność to zamknięcie okna – chomiki świetnie się wspinają, a otwarte okna są dla nich bardzo interesujące i łatwo mogą wypaść.

  • Co zrobić, gdy uciekł chomik – krok drugi

    Co zrobić, gdy uciekł chomik – krok drugi

    Jeśli chomik uciekł z klatki, gdyż udało mu się przecisnąć między prętami albo nauczył się ją otwierać (chomiki są inteligentne i potrafią na przykład odsunąć przesuwaną szybę, aby się wydostać), ewentualnie nie powrócił ze spaceru, czeka nas poszukiwanie pupila w całym mieszkaniu. W nocy warto obserwować i nasłuchiwać, może nasz chomik wyjdzie z kryjówki albo go usłyszymy. Wyłożenie ulubionych przysmaków może zwabić uciekiniera. Należy także wystawić wodę w niewielkich naczynkach, żeby chomik się nie odwodnił. Płochliwego chomika można zwabić w pułapkę i dzięki temu uratować. Chomikowi na wolności zagraża wiele niebezpieczeństw.

  • Co zrobić, gdy uciekł chomik – krok trzeci

    Co zrobić, gdy uciekł chomik – krok trzeci

    Po ucieczce chomika warto zabezpieczyć pewne miejsca w mieszkaniu, aby coś mu się nie stało. Obowiązkowo trzeba zamykać klapę sedesu i zabezpieczyć odpływy, chomik może szukać wody i wpaść do kanalizacji. Dobrze byłoby zatkać różne otwory, którymi zwierzątko mogłoby się wydostać z mieszkania. Jeśli poszukiwania chomika są bezskuteczne, warto jednak zapytać sąsiadów, czy nasz pupil przypadkiem nie odnalazł się u nich.

  • Co zrobić, gdy uciekł chomik – krok czwarty

    Co zrobić, gdy uciekł chomik – krok czwarty

    Chomika należy poszukiwać bardzo systematycznie, szczególnie dokładnie przeszukując różne ciasne zakamarki, które te zwierzątka bardzo lubią. Nie powinno się przesuwać mebli, bo można chomika zgnieść. Warto mieć pod ręką latarkę, by łatwiej wypatrzyć zwierzątko w ciemnym kącie, oraz coś do nakrycia uciekiniera, żeby nam znowu nie uciekł.

  • Co zrobić, gdy uciekł chomik – krok piąty

    Co zrobić, gdy uciekł chomik – krok piąty

    Typowe miejsca, w których mógł ukryć się chomik, to przestrzeń za szafkami kuchennymi, szafami i regałami, dolna szuflada w kuchence gazowej, wnętrza tapczanów i wersalek, bieliźniarki, stare doniczki wypełnione ziemią, plecaki i torby – każde miejsce ciasne i trudno dostępne, gdzie będzie się czuł bezpieczny albo znajdzie coś interesującego. Niestety, może w takim kącie utknąć. Poza tym chomik potrafi się przegryźć przez wiele materiałów i nie tylko może narobić poważnych szkód, ale także zrobić sobie krzywdę.