Jak obchodzi się andrzejki w krajach europejskich?

Opiekun artykułu: pioa
Advertising
Jak obchodzi się andrzejki w krajach europejskich?

Jak obchodzi się andrzejki w krajach europejskich?

Nie tylko w Polsce obchodzi się andrzejki, co więcej, w niektórych krajach europejskich jest to bardzo huczne święto, dzień wolny od pracy i okazja do parad, koncertów oraz zabaw w centrum miasta. Wszystkie obchody łączy przede wszystkim osoba świętego, którego wspomnienie obchodzi się danego dnia oraz związane z tym wróżby, zabawy, przepowiednie związane przede wszystkim z małżeństwem.

Advertising
Advertising
  • Dzień św. Andrzeja w Szkocji

    Dzień św. Andrzeja w Szkocji

    Święty Andrzej jest patronem Szkocji, więc dzień 30 listopada obchodzi się bardzo hucznie. Jest to również dzień wolny od pracy, w czasie którego wszyscy Szkoci mogą swobodnie świętować. Podobnie jak w Polsce wigilię tego dnia, czyli 29 listopada przeznacza się na wróżby, dotyczące przede wszystkim panien, które chcą dowiedzieć się, czy wyjdą za mąż, jednak zwyczaj wróżenia nie jest tak rozpowszechniony, jak na wschodzie Europy. Do popularnych wróżb należy rzucanie butami w drzwi oraz wróżenie z obierek jabłek. W przypadku butów, gdy spadną one czubkiem do przodu, oznacza to, że panna wyjdzie za mąż w przeciągu tego roku. Poza wróżbami przygotowuje się również świąteczne potrawy, do których należy blok czekoladowy, zupa rybna i gulasz z dziczyzny.

  • Andrzejki w Niemczech

    Andrzejki w Niemczech

    W Niemczech andrzejki obchodzone są w tym samym okresie, co w Polsce, w nocy z 29 na 30 listopada. Podobnie jak w Polsce mijają one pod znakiem wróżb. Jedną z najczęściej polecanych pannom, które chcą dowiedzieć się, jak będzie wyglądał ich przyszły mąż, jest spanie nago w noc andrzejkową. We śnie ma się ukazać przyszły wybranek. Ważne jest również obserwowanie otoczenia, a szczególnie słuchanie, z której strony szczekają psy, ponieważ to z tego miejsca ma nadejść wybranek. Zgodnie ze zwyczajem dzień andrzejkowy stanowi także początek pojawiania się kolędników związanych z Bożym Narodzeniem.

  • Andrzejki na Ukrainie

    Andrzejki obchodzone są również na Ukrainie, chociaż w innym terminie niż w Polsce. Ukrainki mogą rozpocząć wróżenie 13 grudnia. Wynika to z odmiennego kalendarza dla świątecznych wydarzeń. Andrzejki odbywają się przed adwentem, czyli przed czasem zadumy, który na Ukrainie przypada właśnie po tej dacie. W świąteczny wieczór panny wróżą sobie, chcąc poznać przyszłego męża, a na stołach królują naleśniki i cukierki, które są używane zarówno do wróżenia, jak i jako symbol przyszłego szczęścia. Dodatkowo w czasie ukraińskich andrzejek popularne jest robienie psot sąsiadom.

  • Andrzejki w Rosji

    Wróżby i przepowiednie zawsze były ważne w Rosji. Święto, w czasie którego można poznać swoją przyszłość, ma w Rosji miejsce od 7 do 18 stycznia. Najważniejsza jest jednak noc z 18 na 19 stycznia, kiedy to panny mogą poznać swojego przyszłego wybranka poprzez wróżbę wykorzystującą lustra. Kwadrans przed północą powinny siąść przed lustrem z małym lusterkiem na kolanach tak, żeby jedno odbijało się w drugim. O północy ma się w nim pojawić twarz wybranka. Jest to najpopularniejsza wróżba, jednak samo świętowanie trwa przez cały dzień i związane jest z zabawami oraz jedzeniem słodkich przysmaków.