Jak dbać o meble z mikrofibry?
Jak dbać o meble z mikrofibry?
Meble z tapicerką z mikrofibry są bardzo ładne, ale trzeba je odpowiednio czyścić. Mikrofibra nie ulega zabrudzeniom, ale wchłania kurz, a po zmoczeniu wodą ciemnieje. Jak dbać o meble z mikrofibry, dowiesz się z tego artykułu.
Odkurzanie
Meble z mikrofibry trzeba starannie odkurzać. Tapicerka oczyszczona z kurzu i piasku oraz innych zanieczyszczeń, o które łatwo w domu, będzie się bardzo ładnie prezentować. Do czyszczenia używamy odkurzacza z odpowiednią końcówką.
Ostrożnie z wodą
Częste odkurzanie jest bardzo ważne, ale nie wystarczy. Co pewien czas trzeba meble wyczyścić dokładniej. Z mikrofibrą jest pewien problem – jest to materiał, którego nie można przemoczyć. Potraktowana dużą ilością wody tkanina ciemnieje. Dlatego należy zrezygnować z wielu standardowych środków, które wymagają użycia wody. Nie stosujemy typowych preparatów do prania tapicerek na mokro.
Czym czyścić meble z mikrofibry?
Do oczyszczenia tapicerki z mikrofibry można użyć specjalnych preparatów, takich jak na przykład PiCo CLEANER z zestawu picobello®. Jest to środek na bazie wody, nie zawierający rozpuszczalników. Dokładnie czyści tapicerkę, usuwając zabrudzenia. Z domowych sposobów można wypróbować letnią wodę z dodatkiem delikatnego mydła (na przykład Biały Jeleń), wlaną do atomizera. Skutecznym i bezpiecznym sposobem jest także spryskiwanie tkaniny spirytusem salicylowym za pomocą atomizera. Spirytus szybko odparowuje i tkanina nie ciemnieje.
Jak czyścić meble z mikrofibry?
Przy czyszczeniu mebli z mikrofibry bardzo ważne jest, by nie przemoczyć tkaniny. Dlatego używamy atomizera, dzięki któremu nawilżamy tapicerkę w minimalnym stopniu. Najlepiej czyścić tapicerkę szorstką gąbką. Nie może to być gąbka w jaskrawym kolorze, na przykład czerwonym, gdyż mogłaby zafarbować czyszczoną tkaninę. Najlepsza jest gąbka biała albo jasna.
Czynności końcowe
Należy pamiętać, że mikrofibra jest tkaniną szczególną, składa się z mikrowłókien nylonowych i poliestrowych, cieńszych wielokrotnie od włókien naturalnych. Nadaje jej to szczególne właściwości, między innymi jest doskonałym środkiem czyszczącym, sama jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Po oczyszczeniu należy poczekać, aż tapicerka wyschnie. Następnie za pomocą czystej suchej gąbki albo szczotki o miękkim włosiu (koniecznie jasnej) okrężnym ruchem przecieramy tapicerkę. Powoduje to ułożenie się włókien tkaniny, która staje się miękka, tak jak przed czyszczeniem. Po takiej pielęgnacji znikają wszystkie nierówności barwy oraz chropowate miejsca, które pojawiły się w trakcie czyszczenia. Twoja sofa, kanapa czy fotele odzyskały swój blask, znowu są czyste i miłe w dotyku.