Harmonogram sprzątania kuchni
Harmonogram sprzątania kuchni
Sprzątanie nie jest zbyt przyjemną czynnością, dlatego warto ją nie tylko umilić, ale także sobie odpowiednio zorganizować. Dzięki takiej właśnie organizacji jesteśmy w stanie utrzymać porządek w kuchni przez cały rok i codziennie będzie lśniła czystością. Nie martw się, nie oznacza to, że każdego dnia spędzisz na ogarnianiu tego pomieszczenia kilka godzin. Wystarczy, że sporządzisz sobie odpowiedni harmonogram, dzięki któremu staniesz się perfekcyjną panią domu.
Raz w roku
Zacznijmy od tych czynności, które powinnaś wykonywać stosunkowo rzadko, gdyż tylko raz do roku. To czyszczenie tych kątów, które nie tylko są na co dzień niewidoczne, ale także trudno dostępne.* Odsuń szafki i wytrzyj je po bokach oraz z tyłu. Umyj podłogę.* Odsuń lodówkę, wytrzyj ją z tyłu z pajęczyn i kurzu. Umyj podłogę.
Dwa razy w roku
Czynności, które zostaną opisane poniżej, powinny być wykonywane dwa razy do roku. Najlepiej, gdybyś robiła to w czasie wiosennych albo świątecznych porządków, kiedy sprzątasz gruntownie.* Odmrażanie lodówki.* Bardzo dokładne czyszczenie lodówki (wyjmowanie półek i innych elementów).
Raz na trzy miesiące
Raz na kwartał powinnaś zająć się przede wszystkim dokładnym umyciem okien oraz framug, a także drzwi, jeśli masz je wstawione do kuchni. Wówczas również wypierz firanki albo załóż nowe.
Raz w miesiącu
Poniżej opisane czynności powinnaś wykonywać raz w miesiącu, aby zachować czystość sprzętów AGD, które masz w kuchni. Wyznacz sobie, że dniem, w którym się tym zajmiesz, będzie na przykład pierwsza sobota albo ostatnia środa miesiąca. Za każdym razem zaznacz sobie ten dzień w kalendarzu, aby o nim nie zapomnieć.* Czyszczenie zmywarki.* Mycie okapu.* Przetarcie półek w lodówce.* Mycie piekarnika.* Mycie ekspresu do kawy.* Mycie mikrofalówki.* Mycie żyrandola.* Udrożnienie rur.* Czyszczenie płytek kuchennych na ścianach.
Raz w tygodniu
Raz w tygodniu przygotuj się na bardziej ogólne porządki, które zajmą ci około godziny lub dwóch.* Przetarcie szafek kuchennych.* Przetarcie wszystkich sprzętów AGD z zewnątrz.* Mycie podłogi.* Czyszczenie zlewu.* Wymiana pochłaniacza zapachów.* Usuwanie zepsutego jedzenia z lodówki.
Co 3 – 4 dni
Co kilka dni wykonuj czynności, które pomogą ci zachować idealną czystość w twojej kuchni. To sprawi, że będzie ci się milej w niej przebywało.* Czyszczenie kuchenki i palników.* Wyrzucanie śmieci.
Każdego dnia
Aby twoja kuchnia zawsze była gotowa na wypadek niespodziewanych gości i zapraszała do siebie swoim czystym wyglądem, musisz wykonywać poniższe czynności:
Mycie naczyń.Chowanie suchych naczyń.Wycieranie blatów.Zamiatanie.Wietrzenie.