Do czego można wykorzystać w domu aspirynę?
Do czego można wykorzystać w domu aspirynę?
Kwas acetylosalicylowy, dostępny w postaci tabletek jako na przykład Aspiryna czy Polopiryna, to popularny środek działający przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Znajduje się w wielu apteczkach domowych i jest niezastąpiony w przypadku przeziębień, bólów głowy czy dolegliwości stawowych. Okazało się, że aspiryna działa przeciwzakrzepowo i przeciwzawałowo, a zatem jest używana także w kardiologii. Ale zastosowania medyczne kwasu acetylosalicylowego to nie wszystko. Jest on bardzo przydatny w gospodarstwie domowym. Do czego można wykorzystać popularną aspirynę, dowiesz się z tego artykułu.
Pierwsza pomoc dla włosów
Problemem wielu osób są przetłuszczające się włosy i łupież. Aspiryna może temu zaradzić. Dla tłustych włosów doskonała jest płukanka z aspiryny i octu jabłkowego (pół litra wody, 2 tabletki aspiryny i pół szklanki octu). Roztwór wciera się we włosy po umyciu i po kwadransie starannie spłukuje. Dodanie 2 tabletek aspiryny do porcji szamponu, którym myjemy włosy, nada mu właściwości przeciwłupieżowe. Szampon należy pozostawić na włosach przez kilka minut.
Pierwsza pomoc dla stóp
Tabletki musującej aspiryny należy nasączyć swoimi ulubionymi olejkami eterycznymi (po kropli olejku na tabletkę), pozostawić do wyschnięcia na 10 minut i włożyć do szczelnego szklanego pojemnika. Jedna lub dwie tabletki dodane do ciepłej wody to wspaniała kąpiel dla zmęczonych stóp. Tabletki takie można także wykorzystać do kąpieli w wannie, wystarczy dobrać delikatniejsze, owocowe lub kwiatowe zapachy. Jeśli dolegają nam odciski, możemy przygotować z aspiryny specjalną pastę, która je skutecznie zwalczy. 6 tabletek aspiryny rozgniatamy na proszek, dodajemy pół łyżeczki soku z cytryny i pół łyżeczki wody. Składniki starannie mieszamy. Pastą tą smarujemy odciski, zawijamy stopę w ręcznik, a następnie folię. Po 15 minutach zdejmujemy ręcznik i folię, a odciski ścieramy pumeksem.
Ukąszenia komarów
Wiadomo, że miejsce po ukąszeniu komara swędzi i powstaje bąbel. Zamiast drapać się do krwi, przetrzyj je lekko zwilżoną tabletką aspiryny. Tak samo można potraktować miejsce użądlone przez pszczołę. Nie wolno jednak zlekceważyć jakichkolwiek objawów reakcji alergicznej.
Pierwsza pomoc dla kwiatów
Tabletka aspiryny wrzucona do wazonu z ciętymi kwiatami przedłuży ich żywotność. Kwiaty doniczkowe można podlewać wodą z dodatkiem aspiryny (1 tabletka na litr wody). Wzmacnia to kondycję systemu korzeniowego roślin i zabija grzyby. Jeśli przesadzamy kwiaty, warto do ziemi doniczkowej dodać rozkruszoną tabletkę aspiryny.
Aspiryna jako odplamiacz
Ręce zaplamione trawą, nikotyną czy sokiem z buraków można łatwo domyć, jeśli zrobimy odplamiacz z tabletki aspiryny wymieszanej z sokiem z jednej cytryny. Z kolei 2 tabletki aspiryny rozpuszczone w szklance ciepłej wody są bardzo skutecznym środkiem na żółte plamy od potu. Wystarczy namoczyć poplamione miejsca w tym roztworze na dwie – trzy godziny, a następnie wyprać ubranie.
Czyszczenie biżuterii
W szklance wody należy rozpuścić 2 tabletki aspiryny. Po wrzuceniu na kilka minut do tego roztworu biżuteria ze złota, srebra czy platyny odzyska swój blask.
Aspiryna jako środek czyszczący
Masz ciekawego kształtu wazon, który trudno domyć? Wrzuć do niego kilka tabletek aspiryny i napełnij go wodą. Po chwili starannie wypłucz. Podobnie możesz wyczyścić termos i usunąć z niego nieprzyjemny zapach. Roztwór pozostaw w termosie na dwie godziny.
Aspiryna i udrażnianie rur
Jeżeli odpływ zlewu, umywalki albo wanny jest zatkany, wlej do niego pół szklanki octu i wrzuć 3 musujące tabletki aspiryny, a po kilku minutach spłucz starannie ciepłą wodą. Aspiryną możesz też oczyścić toaletę. Wrzuć do muszli 2 musujące tabletki i pozostaw na 20 minut. Następnie wyszoruj szczotką do WC i spłucz.