Dekoracja stołu wielkanocnego – porady i wskazówki
Dekoracja stołu wielkanocnego – porady i wskazówki
Wielkanoc to obok Bożego Narodzenia druga taka data w kalendarzu, która sprawia, że nasze domy oraz mieszkania przechodzą kompletną metamorfozę. Zmieniamy wówczas ich wystrój, począwszy od stroików, skończywszy na zasłonach oraz firankach w oknach. Podobnie jak w trakcie zimowych świąt, tak i podczas wiosny zasiadamy do suto zastawionego stołu, który staje się miejscem spotkań oraz rozmów całych rodzin. Warto, aby ten wielkanocny stół naprawdę pięknie się prezentował. Chcesz wiedzieć, jak go udekorować? Koniecznie sprawdź poniższe porady oraz wskazówki.
Kolorystyka
Nie ma wątpliwości, jakie kolory najbardziej kojarzą nam się z Wielkanocą oraz z wielkanocnym stołem. Są to oczywiście radosne żółcie oraz zielenie. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż po pierwsze, Wielkanoc to święto pogodne, święto Zmartwychwstania. Po drugie zaś, odbywa się na samym początku wiosny, kiedy już wszystko budzi się do życia. Dlatego też warto wprowadzić te dwa kolorystyczne akcenty wzbogacone chociażby o biel. Nie musisz jednak iść tą wydeptaną już ścieżką. Równie dobrze możesz pokusić się o wariację na temat wielkanocnego stołu i udekorować go całyo na biało, szaro albo też z dodatkami fioletowymi czy błękitnymi. Pamiętaj, że nigdy nie ma jednej drogi i zawsze można nieco poszaleć z aranżacją, jeśli tylko efekt będzie cię zachwycał.
Obrus
Obrus to ten element dekoracyjny stołu, który kojarzy nam się właśnie z uroczystym oraz świątecznym czasem. Nie wyobrażamy sobie, żeby mogło go zabraknąć. Możesz postawić na zielony, żółty, fioletowy, błękitny czy biały obrus – wszystko zależy od tego, jaką kompozycję masz zamiar stworzyć. Pamiętaj bowiem, iż obrus staje się dla ciebie rodzajem bazy czy też płótna, na którym potem „domalujesz” resztę. Obecnie możesz zakupić także obrusy ze wzorami nawiązującymi do wielkanocny, ale powinnaś także zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest on wcale koniecznym elementem. Jeśli chcesz wywołać nastrój sielskości, wielkanocnego śniadania zjadanego na wsi, wówczas nie przykrywaj stołu obrusem, zwłaszcza jeśli masz piękny, drewniany stół, który będzie kojarzył się z wiejskim latem oraz jadłem. Możesz go okryć tylko bieżnikami lub podkładkami.
Stroiki
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć stroika. To bardzo dobry element dekoracyjny, który powinnaś postawić na środku stołu i dopiero wokół niego budować inne dekoracje. Dobrym pomysłem na taki stroik są gałęzie bazi, ozdobione wstążkami – to kojarzy się z wiosną, radością oraz Wielkanocą. Możesz także zbudować stroik na bazie wielkanocnej palemki poświęconej w kościele tydzień wcześniej. Kolejny sposobem na wykonanie stroika jest wrzucenie do szklanego wazonu różnokolorowych sztucznych pisanek oraz kwiatów lub też rozłożenie pisanek (mogą być prawdziwe) na paterach – wówczas pod pisanki włóż trochę sianka – to bardzo efektownie wygląda.
Inne dekoracje
Sam stroik oraz piękny obrus nie wystarczą, aby udekorować stół wielkanocny, potrzeba czegoś więcej. Kiedy kładziesz coś na stół, powinnaś to dobrze przemyśleć, gdyż całość ma tworzyć piękną kompozycję. Dlatego nawet talerze, sztućce oraz serwetki powinny być dobrane tak, aby pasowały do reszty. Na stole, oprócz stroika, możesz porozstawiać wesołe figurki zajączków, króliczków, baranków, a także ustawić rzeżuchę w skorupkach lub pisanki przewiązane wstążkami. Jeśli obrus masz biały, to warto pod talerze postawić na przykład żółte podstawki. Masz dużo różnych możliwości kompozycyjnych, ale pamiętaj przy tym, aby nie zagracić stołu. Wszak musisz gdzieś postawić jedzenie.