Czym karmić jeża?
Czym karmić jeża?
70% diety jeży stanowią owady, o czym musisz pamiętać, decydując się na hodowlę tych zwierzaków. Nie należy traktować zwierząt jak dzieci. Jeżeli nie chcesz przyczynić się do śmierci jeża, pod żadnym pozorem nie karm go chlebem czy krowim mlekiem. Z tego artykułu dowiesz się, jak właściwie karmić jeża.
Dużo białka
Dziko żyjące jeże zjadają głównie chrząszcze, gąsienice, dżdżownice, ptasie jaja, małe ssaków, ślimaki, stonogi, skorki, pszczoły, małe ptaki. Jeżeli chcesz, żeby twój jeż rozwijał się prawidłowo, staraj się dostarczać mu dużo białka.
Karmy dla innych gatunków zwierząt
Jeża możesz karmić jedzeniem przeznaczonym dla psów albo kotów. Te małe stworzonka wprost uwielbiają to o smaku kurczaka, ale jeśli nie chcesz narazić się na strajk głodowy ze strony pupila, lepiej nie podawaj mu karmy o smaku ryby. Jeż nie pogardzi również mięsnymi smakołykami dla kotów. Jeżeli wybierzesz herbatniki, staraj się kupować te, produkowane przez lepsze marki. W tańszych znajduje się więcej zbóż niż mięsa, przez co mają mniejszą wartość odżywczą.
Karma dla jeży
W niektórych sklepach zoologicznych dostaniesz gotowe karmy dla jeża. Niestety nie są to zbyt często spotykane zwierzęta domowe, więc liczba sklepów, w których będziesz mógł je zakupić, jest znikoma.
Mięso
Jeża możesz również karmić resztkami mięsa z obiadu. Szczególnie zadowolony będzie, jeśli zaserwujesz mu kurczaka. Pamiętaj jednak o tym, żeby drobno pokroić pozostałości, gdyż duże kawałki mogą sprawiać mu trudność. Świetnym dodatkiem do mięsa mogą być orzeszki ziemne albo rodzynki.
Owady
Jeżeli masz taką możliwość, karm jeża owadami. Jeże najbardziej lubią chrząszcze. Podając swojemu zwierzakowi świeżego chrząszcza, zrobisz mu tym samym wielką przyjemność.
Woda
O odpowiednim nawadnianiu zwierzaka musisz pamiętać zwłaszcza w czasie upałów. Jeż potrzebuje świeżej wody, nie pozwól, żeby stała ona zbyt długo w poidełku, gdyż może mu ona zaszkodzić.