Co warto wiedzieć o myciu okien?
Co warto wiedzieć o myciu okien?
Czyste, błyszczące okna dobrze świadczą o gospodarzach. Jednak mycie framug i szyb to według wielu osób czynność mało atrakcyjna i nużąca. Mycie okien można jednak dobrze zorganizować, a dzięki używaniu odpowiednich preparatów i przyrządów osiągniemy właściwy efekt, nie męcząc się zanadto. Kilka porad na temat mycia okien znajdziesz w tym artykule.
Przygotowania
Zanim zabierzesz się do mycia okna, przygotuj się do tej pracy. Warto zadbać o odpowiedni strój – na przykład wygodne dresy i buty na gumowej podeszwie, które zapewnią nam bezpieczeństwo podczas wspinania się na parapet. Będzie nam potrzebny jeszcze taboret (lub lepiej drabina), niezbyt duże wiaderko i środki do mycia.
Czynności wstępne
Najpierw należy odsunąć na bok (lub zdjąć, jeżeli mamy zamiar je uprać) zasłony i firanki. Jeśli mamy rolety, żaluzje lub wertikale, również je odsuwamy albo demontujemy. Zdejmujemy wszystko z parapetu i odsuwamy na bok stojące blisko niego meble. Zwijamy dywan lub zabezpieczamy go folią. Można zabezpieczyć również podłogę.
Czyścimy okno
Zanim umyjemy okno, warto odkurzyć starannie ramy, zewnętrzną stronę szyb i zewnętrzny parapet. Trzeba to robić ostrożnie, aby nie nabrudzić za bardzo w mieszkaniu. Jeśli mamy wstawione w okno kraty, także powinniśmy usunąć z nich różne zanieczyszczenia, suche liście, pajęczyny i tym podobne.
Myjemy ramy
Teraz możemy przystąpić do mycia ram okiennych. Jeśli mamy okna drewniane, prawdopodobnie trzeba będzie je rozkręcić, żeby umyć wewnętrzną stronę szyby. Nie wymagają takiego zabiegu okna dubeltowe, które się po prostu otwierają podwójnie, oraz plastikowe z szybami zespolonymi. Ramy myjemy wodą z dodatkiem płynu do mycia (bardzo dobrze jest dodać trochę octu), używając ściereczki lub gąbki. Myć należy od góry, często zmieniając wodę.
Myjemy szyby
Szyby można umyć specjalnym preparatem do mycia szyb, wodą z dodatkiem sody oczyszczonej, wodą z dodatkiem octu, a także przetrzeć denaturatem. Do mycia używamy ściereczek, gąbek, ściereczek z mikrofibry, gazet i specjalnych ściągaczek. Polerujemy za pomocą ściereczki z mikrofibry, gazety, papierowego ręcznika, zwiniętych w kulkę rajstop czy spranej tetrowej pieluszki.
Kiedy nie należy myć okien?
Nie powinno się myć okien w gorący słoneczny dzień, gdy słońce pada bezpośrednio na szyby. Używane do mycia preparaty schną wtedy błyskawicznie, na skutek czego na szkle pozostają brzydkie smugi. Nie należy także myć okien, gdy jest zbyt zimno, gdyż wtedy również pozostają smugi, a poza tym zimne szkło staje się kruche i można uszkodzić szybę.