Co warto wiedzieć o czyszczeniu skóry?
Co warto wiedzieć o czyszczeniu skóry?
Skórzane meble, tapicerka samochodowa czy odzież brudzą się i wymagają konserwacji. Mogą też wydarzyć się sytuacje nagłe, gdy wylejemy coś na tapicerkę albo kurtkę. Czujemy się wtedy bardzo niekomfortowo, gdyż nasze skórzane rzeczy na ogół są dość drogie, a mamy świadomość, że czyszcząc je nieumiejętnie, możemy doprowadzić do ich zniszczenia. Dlatego warto poznać podstawowe zasady czyszczenia skóry, by w razie jej poplamienia sobie z tym poradzić.
Czy skórę łatwo zniszczyć?
I tak, i nie. Wyroby skórzane powinny być właściwie konserwowane, to prawda, ale przecież skóra jest produktem naturalnym i dość wytrzymałym – na ogół chroni dobrze przed czynnikami środowiskowymi takimi jak zmiany temperatury i jest odporna na wysuszenie czy wilgoć. Po wyprawieniu skóra traci jednak częściowo te właściwości – nie jest już żywa, my sami musimy zadbać o to, by była w odpowiednim stanie.
Czego skóra nie lubi?
Skóra jest podatna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego skórzana kanapa to nie jest dobry pomysł w domu pełnym zwierząt i małych dzieci. Zwierzęce pazury i dziecięce zabawki zostawią na tapicerce brzydkie zadry, rysy i pęknięcia. Plamy po jedzeniu, plastelinie i kredkach też zaszkodzą naszym meblom. Poza tym skórze najbardziej szkodzą trzy rzeczy: wysoka temperatura, która może spowodować jej uszkodzenie, nadmiar wilgoci i zbyt silne wysuszenie.
Czego unikać podczas czyszczenia skóry?
Nie należy używać do czyszczenia skóry ostrych chemicznych środków, które mogą skórę uszkodzić lub odbarwić. Za każdym razem, gdy sięgamy po tego rodzaju specyfiki, koniecznie trzeba zrobić próbę w jakimś mało widocznym miejscu. Kolejna rzecz, jakiej musimy unikać, to stosowanie do czyszczenia skóry zbyt ostrych narzędzi. Nie powinno się szorować powierzchni drucianą szczotką ani zdrapywać plamy ostrym nożem. Takie przedmioty mogą uszkodzić powierzchnię skóry.
Czy używać wody do czyszczenia skóry?
W przypadku niektórych zabrudzeń użycie wody jest wręcz konieczne, gdyż umożliwi szybkie pozbycie się plamy. Nie należy przez to rozumieć, że skórzane rzeczy możemy bez ograniczeń moczyć w wodzie. Użycie wody należy raczej ograniczyć do przetarcia powierzchni wilgotną ściereczką, tak by usunąć zanieczyszczenia, nie mocząc głębszych warstw skóry. Mokra skóra podczas wysychania sztywnieje i traci swój kształt. Niezależnie od tego, z jakim skórzanym wyrobem mamy do czynienia, nie będzie to korzystne. Wilgotną po czyszczeniu skórę należy wytrzeć do sucha, a potem obowiązkowo natłuścić.
Czego używać do czyszczenia skóry?
Producenci wyrobów ze skóry oferują bogaty wybór środków konserwujących i czyszczących, dostosowanych do danego typu skóry, a także jej koloru. Jeśli jednak takich preparatów nie posiadamy, też możemy oczyścić nasze skórzane meble czy odzież, pod warunkiem, że będziemy pamiętali o podstawowych zasadach. Do czyszczenia i konserwacji można użyć delikatnego mydła w płynie czy mydła glicerynowego oraz na przykład oliwki dla dzieci.